SRDCEM K PŘÍRODĚ

Ve stínu lesa se naučíš to, co těžko najdeš ve škole.

Informace pro učitele

  • Pro ZŠ a MŠ, ale i jiné dětské kolektivy organizujeme lesní pedagogiku venku i v učebně. Převážně v ranních a dopoledních hodinách. Po domluvě i odpoledne.
  • Přijedeme za vámi a připravíme program přímo pro vás. Umíme za vámi dojet i na školu v přírodě.
  • U venkovních akcí vybíráme les v dostupnosti školy.
  • Programy jsou určeny vždy pro školní třídu (15 - 30 dětí).
  • Objednat si můžete program pro dvě třídy za sebou.
    Např. I. třída 8:30 - 10:00 a II. třída 10:15 - 11:45.
  • Každý program je přizpůsobený věku, počtu a zájmu účastníků.
  • Máte-li konkrétní téma, na které se chcete zaměřit, sestavíme pro vás program na míru. Programy lesní pedagogiky mohou navazovat na váš ŠVP.

Pro školy, které čerpají šablony, organizujme projektový den ve škole i mimo školu. Délka je 4 x 45 minut.

Co je lesní pedagogika?

Posláním lesní pedagogiky je vzbudit pozitivní vztah k lesu, dřevu a celé naší přírodě. Účastníci akcí lesní pedagogiky jsou metodou plynulého učení pomocí her vtaženi do lesního světa. Poznávají zákonitosti ekologie lesa, funkce lesního ekosystému a významu lesnictví pro trvale udržitelný život. 

V sousedním Rakousku je lesní pedagogika zakotvena v zákoně a ukládá, aby se každé dítě během své školní docházky alespoň jednou zúčastnilo akce lesní pedagogiky.

Kdo je lesní pedagog?

Lesní pedagog je odborník s lesnickým vzděláním a certifikátem z kurzu lesní pedagogiky. Lesníci jsou školeni ve specializovaných kurzech, které v současné době pořádá Sdružení lesních pedagogů ČR ve spolupráci se Střední lesnickou školou Hranice. Kurzy jsou akreditovány Ministerstvem zemědělství. Cílem lesního pedagoga je vytvořit zábavný, zajímavý a poutavý prožitek. Prostřednictvím interaktivních metod se snaží přiblížit les a vše, co s ním souvisí. Lesní pedagog představuje les z hlediska environmentální, ekonomické, sociální, ale i právní dimenze. Posktuje komplexní pohled na lesní prostředí.

Ve stínu lesa se naučíš to, co těžko najdeš ve škole.